ІНФОКАРТА: СТАНЦІЯ ПЕРЕШКОД ЗАСОБАМ РАДІОЗВ’ЯЗКУ "МАНДАТ"

Як стратегічний виробник озброєння та військової техніки для сил оборони та безпеки України, Укроборонпром прагне аби в арсеналі українського війська було більше сучасного, якісного, високотехнологічного та надійного озброєння, здатного захистити нашу державу та зберегти життя наших військових.

Інфокарта – це у зручний спосіб структурована інформація про перспективні продукти підприємств-учасників Укроборонпрому, які здатні захистити Україну на землі, на воді та в небі.

 

 

#UOPnaZemli представляє: cтанція перешкод засобам радіозв’язку "МАНДАТ"

Розробник: КП "Науково-виробничий комплекс "Іскра" (м. Запоріжжя)

Що це: СПЗР "МАНДАТ" – мобільна станція постановки перешкод засобам радіозв’язку. В процесі роботи станція здатна забезпечувати вирішення багатьох функціональних завдань. Станція забезпечує створення прицільних за частотою та часом радіоперешкод, проводить пошук, пеленгування (опціонально), прослуховування, аналіз і запис характеристик виявлених засобів радіозв’язку.

Призначення:
• виявлення, пеленгування (опціонально) та постановка радіоперешкод (ПРП), РЕЗ радіозв’язку тактичної ланки управління; базових та мобільних станцій транкінгового зв’язку в діапазоні частот 30-6000 МГц; базових та мобільних станцій (абонентських терміналів) систем стільникового зв’язку всіх наявних стандартів, а також ПРП багатоканальним системам передачі інформації, що використовують сучасні види модуляції; сигнали з імпульсно-кодовою модуляцією; сигнали багатоканальних систем передачі інформації з частотним FDMA, часовим TDMA, кодовим CDMA розподіленням каналів, а також ортогональним частотним розподіленням каналів OFDM.
• виявлення засобів зв’язку з ППРЧ зі швидкістю до 1000 стрибків в секунду;
• формування перешкод засобам зв’язку з ППРЧ зі швидкістю до 1000 стрибків в секунду;
• формування перешкод заданої структури.

Завдання СПЗР "МАНДАТ":
• панорамний та частотно-часовий (типу “водоспад”) огляд в робочому діапазоні частот;
• виявлення і пеленгування (опціонально) джерел радіовипромінювання сучасних систем радіозв’язку тактичної ланки управління, в тому числі з ППРЧ;
• відображення місця розташування станції і пеленгових напрямків (опціонально) виявлених джерел радіовипромінювання на електронній карті місцевості;
• вимірювання і статична обробка частотно-часових параметрів прийнятих радіосигналів;
• визначення видів і параметрів модуляції джерел радіовипромінювання (ДРВ);
• занесення до пам’яті ЕОМ усіх виміряних параметрів ДРВ, збереження їх результатів роботи протягом необмеженого часу;
• визначення типу виявлених засобів радіозв’язку і передачі даних;
• цифрову реєстрацію і запис радіосигналів в базу даних у форматі I/Q;
• слуховий і візуальний контроль радіосигналів;
• накопичення та обробка даних прийнятих радіосигналів;
• формування часових графіків роботи за конкретними засобами зв’язку та передачі даних;
• документування накопиченої в процесі роботи інформації (звіт);
• постановка перешкоди наземним радіостанціям ультракороткохвильового радіозв’язку у тактичній та оперативній ланці управління противника;
• постановка перешкод, що відповідають виду модуляції виявлених ДРВ;
• випромінювання прицільних за частотою і часом, а також загороджувальних перешкод;
• моніторинг за пріоритетними і позачерговими засобами радіозв’язку і передачі даних;
• передачу на вищій пункт управління інформації, накопиченої в процесі інформації;
• робота в складі комплексу.

Принцип роботи СПЗР "МАНДАТ":
• станція забезпечує створення прицільних за частотою та часом радіоперешкод відповідно до завдання, та контроль ефективності постановки перешкод ліній зв’язку;
• станція проводить пошук, прослуховування активних радіоліній, запис на електронний носій, аналіз видів і параметрів сучасних видів модуляцій;
• при необхідності постановки перешкод, оператор призначає на контроль-постановку перешкод радіолінії, за якими будуть створені радіоперешкоди;
• станція може здійснювати прицільну і квазіодночасну постановку перешкод до вісімнадцяти ліній зв’язку з фіксованою робочою частотою або двох мереж з ППРЧ;
• опціонально реалізована можливість роботи з виносним пеленгатором, що дає можливість проводити вимірювання та пеленгування ДРВ віддалено від станції;
• ведеться контроль бойової роботи та її результатів (автоматичне документування від отримання бойового завдання до завершення його виконання). Програмно-алгоритмічне виключення будь-якого втручання екіпажу станції до інформації контролю. Передача цієї інформації на командний пункт при необхідності.

Вимоги до експлуатації СПЗР "МАНДАТ":
• експлуатація станції здійснюється екіпажем у складі 4 чоловік.
• конструкція станції дозволяє проведення усіх видів технічного обслуговування особовим складом екіпажу без залучення додаткових сил.
• конструкція виробу та його складових при експлуатації забезпечує:
– скорочення до мінімуму нетехнологічних і неавтоматизованих операцій;
– відповідність умов та заходів обслуговування вимогам безпеки, ергономіки та технічної естетики;
– автоматизацію заходів щодо здійснення контролю технічного стану і обслуговування.

Система електроживлення та життєзабезпечення:
• система життєзабезпечення виконує вимоги з комфортних температурних показників мікроклімату в апаратному відсіку від 18°С до 29°С при температурі навколишнього середовища від -30°С до +50°С.
• у станції встановлені опалювач Webasto та кондиціонер Konvekta.
• станція має сучасну, надійну та безпечну систему електроживлення, що дозволяє працювати як від промислової мережі 380В, так і автономно завдяки дизель-генераторній станції FG Wilson потужністю 22кВА.
• для роботи в темний час доби станція укомплектована надійною світлотехнічною апаратурою з використанням сучасних енергозберігаючих технологій.
• на кожному робочому місці станції (місце оператора та місце командира) встановлено джерело безперебійного живлення, що завжди залишить промислові комп’ютери у дії під час виконання бойової задачі.
• пристрій РПО забезпечує контроль робочої температури підсилювачів потужності. Пристрій РПО – це ефективна система водяного охолодження із функцією швидкого підігріву, що дозволяє дуже швидко привезти підсилювачі потужності у робочій режим за будь-яких зовнішніх кліматичних умов.

Статус:
КП "НВК "Іскра" розробляє конструкторську документацію на станцію перешкод засобам радіозв’язку "МАНДАТ" відповідно до потреб МОУ. Також підприємство веде роботи щодо затвердження тактико-технічного завдання та отримання необхідних сертифікатів для виготовлення першого дослідного зразка.

Створено: 23 жовтня 2020

 

Казенне підприємство «Науково-Виробничий Комплекс «Іскра» є провідним розробником і виробником наземної радіолокаційної техніки. Сьогодні КП «НВК «Іскра» — це конструкторське бюро і електромашинобудівний завод, об’єднані єдиною маркою «Іскра».

Після того, як РФ розгорнула проти України війну, в якій досить активно використовувала артилерію, НВК «Іскра» активізував розробки саме контрбатарейних  радарів. А останнім часом з’явилися підстави казати й про опанування технологій сучасних надпотужних РЛС.

Конструктори підприємства розробляють радари, що дозволяють визначити координати вогневих позицій мінометів, ствольної артилерії, ракетних систем залпового вогню, стартових позицій тактичних ракет за першим пуском. А також здійснюють контроль ударів по ворожих позиціях і коригування стрільби своїх засобів ураження, що передбачає видачу цілевказівок на автоматичну систему управління вогнем.

На питання інформаційного агентства «ОПК» щодо згаданих розробок  відповів головний конструктор за напрямком контрбатарейних та   багатофункціональних радарів НВК «Іскра» Олексій Залевський.

 

Олексію  Павловичу,  що  можна  сказати  про  контрбатарейні радари, які розробляєте для ЗСУ?

 

Контрбатарейними  радарами  підприємство  займалось  ще  в 80-90-х роках, але за відсутності замовлень МОУ на подібну техніку до  2016  роботи  за  даним  напрямом  майже  двадцять  років  були  на паузі.  Роботу  з  проектування  контрбатарейного  радара  1Л220УК  ми почали   з   2016   року.   На початку 2019 року   1Л220УК  успішно   пройшов   державні випробування  та  був прийнятий  на  озброєння  Збройних  Сил  України  восени 2019 року.

Наразі  можливо  сказати,  що  на  сьогоднішній  день  з’явилися  певні позитивні   результати   із   замовленнями   за   цим   напрямком.   Зокрема   на сьогодні КП« НВК «Іскра» виробляє серійно контрбатарейні радари 1Л220УК.

Варто  зазначити,  що  для  початку  серійного  виробництво  «Іскрою»  були освоєні  нові  технології  та  задіяні  нові  ділянки  виробництва.  Крім  того,  для реалізації виробничої програми було проведено оновлення парка вимірювальних приладів необхідних  для  налаштування  блоків,  модулів,  комірок  зі  складу  виробу. Окрім того, проведено навчання персоналу, який задіяний у виробництві.

Слід відзначити, що виробництво такого виробу, як 1Л220УК  є досить трудомістким   та   специфічним.   Таке   виробництво   потребує   постійної завантаженості.  Є  надія,  що    військові  замовлять  у  нас  до  десяти  таких виробів  – це  забезпечило  б  можливість  утворення  виробничого  ланцюга, необхідного через   особливість   виробництва   такої   специфічної високотехнологічної   техніки.   При   виконанні   таких   замовлень   паузи   у виробництві  відіграють  негативну  роль.  З  іншого  боку,  збільшення серійного замовлення військового   відомства   дозволило   б   системно   працювати   над удосконаленням   та   створенням   нової   моделі   контрбатарейної   станції   з твердотільними  передавальними  модулями,  що  побудовані  на  основі  GaN підсилювальних   елементах.   Також в наших планах є розробка контрбатарейної станції тактичного рівня.

 

Чи  характеристики  розробленого  вами  радару  перевершують американські  версії,  які  ЗСУ  отримали  в  рамках  військово-технічної допомоги?

 

Так,  нам  вдалося  створити  контрбатарейний  радар  фактично  іншого рівня,   з   більш   високими   тактико-технічними   характеристиками.   Взагалі радар  1Л220УК  призначений  для  визначення  координат  позицій  всіх  видів артилерії  та  ракетних  систем  за  першим  пострілом  ,  а  також  проведення корегування  стрільби.  Радар  працює  у  НВЧ  діапазоні, дозволяє  «бачити» міни,   снаряди   та   ракети, а  потужна   цифрова   система   радару   «будує» траєкторії  їх  польоту,  визначає  координати  позиції  з  якої  був  проведений постріл   та   точку   їх   падіння.  Завдяки   потужному   передавачу   радару   є можливість  розміщати  станцію  на  значній  відстані  від  позиції  ворога  та спостерігати за полем бою.

 

Яку колісну базу ви обрали?

 

РЛС  базується  на  двох  машинах  – апаратній  та  машині  управління. Така   роздільна   побудова   дозволяє   захисти   персонал   від   ураження протирадіолокаційними  ракетами  та  снарядами  в  умовах  ведення  бойових дій. Персонал також може виконувати свої функції за допомогою виносного

робочого   місця,   яке   може   перебувати   в   захищеному   місці.   Машина управління   базується   на   повнопривідному   шасі   КрАЗ-63221,   апаратна машина  це  автомобіль-тягач  з  напівпричепом.  Тягач КрАЗ-6446 (6х6), що призначений для транспортування важких вантажів на усіх  видах  доріг  та  за  умов  бездоріжжя.  Напівпричіп-ваговоз  КрАЗ  Н251Н2 спроектовано  та  виготовлено  за  спеціальним  технічним  замовленням  НВК «Іскра».  Двовісний  напівпричіп  призначений  для  монтажу  різних  установок та інженерної техніки по усіх видах доріг та місцевості.

 

Ви зазначили про новий радар тактичного застосування…

 

Так, на сьогодні є така потреба. Він буде менший за розмірами, звісно,

коштуватиме  менше.  Відповідно,  цикл  виробництва  буде  менший.  Такий контрбатарейний радар може випускатися більшими серіями, забезпечувати більшу  кількість  підрозділів.  Тут  можна  казати  про  взаємодоповнення  із радаром 1Л220УК.

 

Були повідомлення, що ви працюєте над створенням новітньої багатофункціональної  РЛС  майбутнього?  Як  просунулися  у  цьому напрямку?

 

Так, на цей час  розроблено аванпроект   надсучасного багатофункціонального  радара.  Він  зможе  одночасно  «працювати»  щодо виявлення   аеродинамічних   цілей,   у   тому   числі,   крилатих   ракет, безпілотників,  літаків  з  низькими  ЕПР  і  той  же  час  визначати  координати майданчиків чи позицій з яких були запущені   балістичні об‘єкти типу міна, снаряд, ракета.

Розробкою   новітньої   системи   на   підприємстві   ми   займалися   на замовлення  закордонної  компанії  та  за  її  рахунок.  Це  потужна  компанія світового  рівню  —  світовий  гігант,  обсяги  продажу  військової  техніки  якого перевищують   у   кілька   разів   обсяги   всієї   української   військової промисловості.  Йшлося  про  створення  нового  зразку  контрбатарейної  РЛС та  оглядової  багатофункціональної  радіолокаційної  станції.  Ми  називаємо його   «Радар  майбутнього».   Водночас,   не   йдеться   про   продаж   нової розробки,  створеної  українськими  спеціалістами.  А  мова  про  виробництво такої техніки саме на базі НВК «Іскра».

Поки   що   робота   зі   створення   нової   РЛС   призупинена,   проте відновлення співпраці може відбутися вже найближчим часом.

 

За матеріалами: http://opk.com.ua

 

Створено: 15 жовтня 2020

 

тел. +38 (061) 271-21-52

e-mail: iskra@iskra.zp.ua

69071, вул.Магістральна 84,
м.Запоріжжя, Україна